Na začátku letošního roku se začali stěhovat první nájemci do nově otevřeného paláce Florentinum, který nahradil budovy bývalého Rudého práva a tiskárny ve vnitrobloku. Autorem stavby je ateliér
Cigler Marani Architects. Budova získala certifikaci LEED Platinum (jako druhá budova v ČR) a byla oceněna jako nejlepší kancelářský developerský projekt v regionu střední a východní Evropy (Central & Eastern European Real Estate Quality Awards – CEEQA).
Objekt je koncipován jako uzavřená hmota kolem vnitroblokového náměstí, které je situováno o 1 m výše než ulice Na Florenci. Objekt tvoří převážně osmi a sedmipodlažní hmota, která je ve východní a západní části propojena formou devítipodlažních zaoblených "hrbů" s žebry, které v parteru pozvolna přecházejí do zeleně a sadových úprav.
V červenci 2012 byla zahájena výstavba dlouho očekávaného administrativně-obchodního komplexu QUADRIO investorské skupiny CPI Group, známého dříve ještě pod názvem COPA Centrum Národní. Do konce roku bude vše hotovo. Generálním dodavatelem je společnost Metrostav. Předpokládaná investice je 3,3 miliardy korun.
Projekt Telekom City ve východní části Moskevsko – Leninského kraje nabídne exkluzivní administrativní plochy v devatenácti budovách, hotelové a výstavní komplexy, obchodní centrum, kavárny a restaurace, fitness klub a objekty pro IT a telekomunikační firmy.
První fáze výstavby prestižního Com City Office Parku v Moskvě se blíží k závěru. Kancelářský komplex - největší svého druhu v Rusku - s podzemním nákupním centrem se stane domovem Rostelecomu, jedničce mezi ruskými telekomunikačními firmami. Budova bude zalita paprsky denního světla.
Objekt zabírající velkou část bloku mezi ulicemi Na Poříčí a Na Florenci stojí na místě bývalé České typografie. Jeho čtyři křídla obklopují vnitřní atrium upravené do podoby náměstí. Z něj je přístupná obchodní pasáž procházející celou budovou a propojující obě ulice. Veřejné plochy doplňuje tzv. Desfourská zahrada sloužící jako klidová zóna.
It is quite clear that like other cities, especially in Europe, Prague’s ancient city centre has remained largely residential. This has helped avoid - even in periods of strong population growth - the urban sprawl seen in many cities. Even today, Prague’s population is still concentrated in its central core.
Quadrio, největší počin tohoto roku v centru Prahy, získává konkrétní tvář. Koncem ledna 2014 dosáhla stavba svého nejvyššího bodu. Business centrum s 16 000 m2 špičkových kanceláří, luxusními byty a obchodní galerií napojenou na vestibul stanice metra Národní třída, dokončí investor už tento rok. Součástí projektu je také nový veřejný prostor v podobě piazzy s kavárnami a se zelení, který naváže na systém městských pěších zón.
Objekt vyrůstá přímo nad stanicí metra Národní třída v centru Prahy. Bude mít čtyři podzemní a osm nadzemních podlaží. Tvořit ho bude celkem šest budov, pět věží kanceláří a samostatně stojící bytový dům. Obchody by měly být ve dvou podzemních a dvou nadzemních podlažích, obsadit by měly 8500 metrů čtverečních. Součástí budou kanceláře (16 400 metrů čtverečních), 19 luxusních bytů a 250 podzemních parkovacích míst.
Obnovený provoz stanice metra Národní 1. července, kolaudace multifunkčního komplexu Quadrio v centru Prahy za více než tři miliardy korun říjen 2014. Tak vypadá předběžný harmonogram dokončení projektu, na který obyvatelé hlavního města kvůli omezení dopravy v centru netrpělivě čekají.
Florentinum pracuje se sklem jako s podstatným prvkem fasád. Při výběru vhodného typu skla byla zvažována řada hledisek včetně vzhledu, technických parametrů a otázky dlouhodobě udržitelného stavění.
Na místě někdejší budovy České typografie u pražského Masarykova nádraží vyrostl obří kancelářský komplex Florentinum. Letos otevřená budova má pojmout až pět tisíc lidí a jeho součástí je i tři tisíce čtverečních metrů velké centrální náměstí a rekultivovaná historická Desfourská zahrada. A proměna této oblasti bude zřejmě pokračovat.
Už v projektovém zadání bylo cílem autorů revitalizovat lokalitu v centru Prahy, které vrací její historický význam a městský charakter. Florentinum bylo dokončeno na podzim a získalo certifikaci LEED Gold - i díky tomu, že jeho součástí jsou zelené plochy.
V Praze v ulici Na Florenci byl otevřen devítipodlažní administrativní palác. Nová budova skupiny Penta Investments se stavěla rok a půl. Florentinum vyrostlo na místě bývalé Typografie, kde sídlil deník Rudé Právo. Stavbu za 5,5 miliardy korun navrhlo studio Cigler Marani Architects.
V polovině roku 2015 dokončí společnost Penta v pražských Jinonicích svůj další projekt. Budova nesoucí název Aviatica, jejíž investice dosáhne cca miliardu korun, přinese na trh páté městské části 27 000 m2 moderních kanceláří. Stavbu spustil developer v listopadu. Podobně jako u hotového Florentina, sází firma na působivý design, polohu u metra a zelený koncept. Projekt již získal pre-certifikaci LEED Gold. Architektonický návrh je dílem ateliéru Cigler Marani Architects.
"Dialog mezi řekou a městem" - motto vystihuje cíl projektu, kterým se město Litomyšl rozhodlo pokračovat v kultivaci veřejného prostoru v okolí řeky Loučné. Záměr uspěl na začátku roku 2012 se žádostí o podporu u Nadace Proměny, Litomyšl tak získala partnera pro všechny důležité etapy jeho realizace. V letošním roce se uskutečnila jedna z nich - architektonická soutěž na návrh obnovy nábřeží řeky Loučné. Architektonické studio Cigler Marani Architects získalo v této soutěži odměnu za návrh.
Na slavnostním galavečeru v Kongresovém centru České národní banky byly 5. listopadu 2013 vyhlášeny výsledky a předána ocenění nejlepším projektům českého realitního trhu za uplynulý rok. V jubilejním 15. ročníku Best of Realty usilovalo o ocenění celkem 42 projektů.
Projekt Florentinum je pro architekta fascinující příležitostí, příležitostí realizovat výraznou budovu, jež by měla být elegantní a nadčasová. Pro mě je ale nejvýznamnějším momentem příležitost vytvořit v samotném centru Prahy dva zcela nové městské prostory, náměstí a zahradu (tedy veřejné prostory), v místech, která byla dlouho zanedbaná a nyní pozitivně ovlivní tvář města.
Budoucí administrativní palác Florentinum, který vytvoří nový průchod mezi ulicemi Na Poříčí a Na Florenci a měl by být dostavěn na jaře 2014, získal další ocenění, a to rovnou dvě na 13. ročníku Construction Investment Journal Awards Czech Republic v kategoriích Best Office Development 2013 – ocenění za nejlepší administrativní projekt a ESSA (Environmentally, Socially and Sustainable Award) – ocenění za šetrnost vůči životnímu prostředí (Florentinum je držitelem certifikace LEED Gold).
V našem návrhu jsme usilovali v první řadě o zachování stávajícího Masarykova nádraží a jeho zapojení do rozvoje okolních městských prostor, v řadě druhé o vyřešení velkých ploch území znehodnocených magistrálou. Příkladem nám byla hlavní nádraží St. Pancras či Victoria St.v Londýně.
Doc. Ing. Arch. Jakub Cigler je jedním z našich nejznámějších a mezinárodně uznávaných architektů. Svoji kariéru začal koncem osmdesátých let v Londýně, mimo jiné i ve Future Systems Jana Kaplického. Po krátkém pobytu v Praze se přestěhoval do New Yorku, kde určitou dobu působil, po návratu do Prahy se stal prorektorem a později docentem na katedře architektury VŠUP. Pracoval sám, později také jako společník v ateliérech AIM a CMC.
Uzavřením obvodového pláště a střechy v srpnu 2013 získal základní tvar rozsáhlý multifunkční objekt na pražské Florenci, jehož otevření je naplánováno na začátek následujícího roku. Stavba, která nahrazuje komplex bývalé České typografie (Rudé právo), zaujímá značnou část bloku mezi ulicemi Na Florenci a Na Poříčí. Kromě nájemních kancelářských ploch zde vzniká obchodní pasáž, veřejně přístupné nádvoří se službami a také obnovená historická Desfourská zahrada.
Česká investiční skupina PPF staví v Nové Moskvě obrovský kancelářský komplex. Jeden z největších v celém Rusku vůbec. První fáze by měla být dokončena začátkem příštího roku.
Architektura je nadčasová, má historické přesahy, stylové kontexty jsou širší, obvykle mají mezinárodní, dnes bychom řekli globální charakter – říká Vincent Marani z ateliéru Cigler Marani Architects. Ten je podepsán pod známým a někdy kontroverzně vnímaným projektem Quadrio, který bude přiléhat k budově někdejšího obchodního domu Máj. To je podle mínění řady odborníků jedna z nejlepších staveb z období 1948-1989, tedy éry socialismu
Ve smíchovských kancelářích společnosti Cigler Marani Architects sedí u počítačů desítky mladých architektů. Ve stadiu realizace zde rozvíjejí hned několik významných projektů zasazených do pražského historického centra nebo druhou fázi výstavby letiště v Sofii. Největší projekt pod vedením JAKUBA CIGLERA vzniká na zadání společnosti PPF v Moskvě - 750 000 metrů čtverečních rozsáhlé Com City pojme na 38 tisíc lidí.
Ateliér Cigler Marani Architects je podepsaný pod řadou velkých projektů v Praze. Ty největší, jako jsou proměna Václavského náměstí, holešovického Výstaviště nebo výstavba Copa Centra na Národní, ale zatím čekají na realizaci. „Objekt Copa Centra a stanice metra Národní třída jsou siamská dvojčata. Musejí být garance developera. Proto se od vydání stavebního povolení přes rok nic nedělo. Nicméně jde o projekt, který je i v těžších dobách zajímavý,“ říká partner ateliéru Jakub Cigler.
Ubylo kvantity, ale přibývá kvality. Navzdory krizi na realitním trhu se podle historika architektury Zdeňka Lukeše v poslední době objevuje v tuzemsku více kultivovaných investorů a developerů, kteří se zajímají o vizuální stránku nové stavby či rekonstrukce.
Ač se to někdy nezdá, v českém byznyse je mnoho lidí, kteří si svůj úspěch tvrdě odpracovali. Jejich cesta mnohdy nebyla snadná, ale nasbírali během ní cenné zkušenosti a mnohdy získali i dobré rady. Ty nejlepší Vám přináší 37 respektovaných osobností z českého byznysu, politiky, obchodu i umění.
Porota architektonické soutěže na dostavbu vyhořelého západního křídla Průmyslového paláce v Praze, které se zúčastnilo celkem 11 ateliérů, ocenila jako vítězný návrh Jakuba Cíglera a ateliéru Cigler Marani architects. Podívejme se nyní, jak by Průmyslový palác mohl v budoucnu vypadat.
Objekt je vztyčen na čtvercovém půdorysu o straně 64 metry a sestává z jednoho podzemního a pěti nadzemních podlaží. V centru dispozice celou výšku budovy zabírá rozlehlé atrium uzavřené prosklenou střechou, které opticky propojuje všechna čtyři křídla stavby. Strohá hmota budovy, splňující náročné bezpečnostní požadavky, je zjemněna vstupní markýzou membránové konstrukce. Radio Free Europe Headquarters in Prague
Původní příměstská industriální lokalita, zasazená do roviny Jinonického údolí, se s postupným rozvojem města stala ostrovem obklopeným obytnou zástavbou. Původní funkce území tak ztratila význam a je třeba nalézt novou logickou formu začlenění do městské struktury.
Rádio Svobodná Evropa (RFE/RL) nedávno slavnostně otevřelo své nové moderní sídlo v Praze. Budova s nejmodernějším architektonickým konceptem je výtvorem mezinárodní architektonické společnosti Cigler Marani Architects, snoubí se v ní forma a praktičnost a je mnohem vhodnější než dřívější sídlo v budově bývalého Federálního shromáždění, která je nyní majetkem Národního muzea.